Murat Yetkin: Ankara, İsrail-İran gerilimini yakından izliyor, “ABD çatışmanın yayılmaması için her şeyi yapacaktır” analizi yapıyor

Gazeteci-yazar Murat Yetkin, Ankara’nın İsrail-İran gerilimini yakından izlediklerini ve her iki ülkenin de mesaj verme amacının olduğunu söylediklerini belirtti. Yetkin, Milli Savunma Bakanlığı’nın “ABD bu çatışmanın yayılmaması, kontrolden çıkmaması için her şeyi yapacaktır.” görüşünü de aktardı. 

İran, nisan ayında Şam’daki konsolosluklarına gerçekleştirilen saldırıya karşılık olarak İsrail’e karşı saldırı düzenledi. Tahran, İsrail’e yüzlerce füze ve insansız hava aracı gönderirken, İsrail ABD ve Britanya gibi müttefiklerinin de desteğiyle çoğunu topraklarına ulaşmadan düşürmeyi başardı. Gazeteci Murat Yetkin, Ankara’nın iki ülkenin gerilimini takip ettiklerini belirterek şu ifadeleri kullandı: 

“YetkinReport’a bilgi veren savunma kaynaklarına göre, Millî Savunma Bakanlığı “İlk andan itibaren takip ediyor ve gerekli tedbirleri alıyor”. Gerekli tedbirlerin ne olduğu konusunda ayrıntı verilmiyor. Aynı kaynaklar, ellerindeki ilk bilgilere göre saldırının “İHA’larla yapılmış sınırlı bir saldırı olduğu” görüşünde.

İsrail-İran geriliminin analizi ise Türk savunma kaynaklarınca şöyle yapılıyor:

• Her iki ülke de mesaj verme derdinde. Kendi prestijini koruma derdinde. Her iki ülke de etkisi sınırlı savaşa dönmeyecek şekilde saldırı yapıyor. ABD bu çatışmanın yayılmaması, kontrolden çıkmaması için her şeyi yapacaktır. Ankara’nın Netanyahu’nun savaşı yayma stratejisinin ABD tarafından durdurulmaya çalıştığı saptaması dikkat çekici.

Burada Türkiye’ye düşen bir rol var mı? Bu rol özellikle Hamas’ın yeni bir formüle ikna etmeye çalışan, bir yandan da İran’ı sakin olmaya çağıran ülkeler arasında yer alması mı? Türk güvenlik kaynaklarının CIA Başkanı William Burns’un MİT Başkanı İbrahim Kalın’ı aradığı ve Hamas’a mesaj iletmesini istediği haberleri Amerikan kaynaklarınca henüz yalanlanmadı. Bu görüşmenin Hamas’ın siyasi lideri İsmail Haniye’nin 3 oğlu ve 4 torununun Ramazan Bayramının ilk günü, 10 Nisan’da Gazze’de İsrail tarafından hedef alınarak öldürülmesinden önce mi, sonra mı yapıldığı açıklanmadı. Ama saat farklarına bakarak sonra yapıldığını varsayabiliriz. MİT Başkanının daha sonra Hamas işle tekrar temas kurduğu anlaşılıyor.

Yetkinreport.com adresinde yayımlanan yazının tamamını okumak için 

TIKLAYIN – İran’dan İsrail’e misilleme hava saldırısıyla geldi!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir